Većina državnih organa od preduzeća koja se bave spoljnom trgovinom zahteva vođenje kompletne i tačne evidencije svojih trgovinskih transakcija strateškom robom tokom određenog vremenskog perioda, koju, na zahtev treba da omoguće određenim državnim organima da pregledaju te zapise. U velikom broju zemalja, neispunjavanje obaveze vođenja ili stavljanja na raspolaganje evidencije o obavljanju spoljne trgovine strateškom robom može da rezultira kaznama koje državni organi nameću preduzeću i njegovim zaposlenima .
Upravo iz tog razloga je uspostavljanje detaljnog i sledljivog sistema vođenja evidencije o robi od strateškog značaja od ključnog značaja za napore vašeg preduzeća za usklađenost sa propisima o kontroli spoljne trgovine strateškom robom. Svrha vođenja evidencije je da se obezbedi dosledno čuvanje dokumenata koji se odnose na obavljanje spoljne trgovine strateškom robom (administrativni i transakcioni zapisi), i omogući njihovo stavljanje na raspolaganje državnim organima ili drugim stranama u svrhe inspekcije ili revizije.
Preduzeća koja vode kompletne evidencije spoljnotrgovinskih transakcija strateškom robom uživaju pogodnosti koje prevazilaze okvire usklađenosti sa trgovinskim propisima. Efikasno vođenje evidencije umanjuje rizik jer zaposlenima i licima zaduženim za kontrolu usklađenosti sa trgovinskim propisimaomogućava analizu trendova kod naručivanja pojedine robe od strateškog značaja tokom određenog vremenskog perioda. Temeljan pregled evidencije vašeg preduzeća može vam pomoći da prepoznate određene obrasce kod klijenata, proizvoda, krajnjih namena i odredišta, i na taj način steknete bolji uvid u eventualno sumnjive upite za narudžbine.
Pored toga, sveobuhvatni sistem vođenja evidencije licima zaduženim za kontrolu usklađenosti sa trgovinskim propisima omogućava otkrivanje nenamernih povreda propisa o kontroli spoljne trgovine strateškom robom prilikom revizija i dalje olakšava saradnju sa državnim organima nadležnim za sprovođenje zakona u slučaju istrage o poštovanju spoljnotrgovinskih propisa.
Vaše preduzeće, u cilju implementacije elementa Programa interne usklađenosti koji se odnosi na vođenje evidencije, pre svega treba da odredi vrstu, vremenski period, lice i lokaciju čuvanja evidencija o obavljanju spoljne trgovine strateškom robom, tako da te informacije budu dostupne i da se po potrebi mogu lako povući iz datoteka.
Implementacija elementa Programa interne usklađenosti koji se odnosi na vođenje evidencije zahteva ispunjavanje tri osnovna koraka, naime:
Zadatak br. 1: Imenovanje lica odgovornih za vođenje evidencija
Vaše preduzeće treba javno da imenuje jedno ili više lica, odnosno sektora zaduženih za vođenje evidencije u oblasti kontrole spoljne trgovine strateškom robom. Više rukovodstvo, po pravilu, objavljuje Izjavu o politici usklađenosti kojom se definišu odgovornosti svih zaposlenih u vođenju evidencije i naglašava činjenica da se ta evidencija tretira kao imovina preduzeća . Politike i procedure vašeg preduzeća trebalo bi, u najmanju ruku, da teže ka rešavanju sledećih pitanja:
Glavni službenik za usklađenost vašeg preduzeća, često u koordinaciji sa višim rukovodstvom, određuje format (štampani ili elektronski), trajanje (zakonom određen period) i lokaciju (centralizovana arhiva za štampane zapise (evidenciju) i/ili elektronska baza podataka) za čuvanje dokumentacije u vezi sa kontrolom spoljne trgovine strateškom robom,
vaše preduzeće, u cilju doslednog vođenja zapisa tj. evidencije treba da imenuje jedno ili više lica, odnosno sektora čija bi primarna funkcija bila upravljanje dokumentacijom u oblasti kontrole spoljne trgovine strateškom robom.
Vaše preduzeće potom treba da utvrdi sledeće:
Napomena: Potrebno je da postoji odgovarajuća procedura koja sprečava neobučena i neovlašćena lica od preduzimanja bilo kakvih radnji u slučaju kada je lice za podršku i zamenu iz nekog razloga nedostupno.
Lica ovlašćena za kontrolu usklađenosti sa propisima o kontroli spoljne trgovine strateškom robom treba da svim zaposlenima dostave smernice, u pisanoj formi, o vođenju evidencija, sa opisima pripadajućih procedura, iscrpnim spiskom svih administrativnih i transakcionih zapisa koje treba čuvati, lokacijom čuvanja zapisa koji se odnose na kontrolu spoljne trgovine strateškom robom, spiskom lica zaduženih za vođenje evidencije, i jednostavnim alatima za rad koji navode prihvaćene prakse za čuvanje i skladištenje ključnih zapisa o kontroli spoljne trgovine strateškom robom. Zaposleni treba da budu blagovremeno obavešteni o svim izmenama u načinu vođenja evidencija unutar preduzeća. Na isti način, obuke koje se odnose na Program interne usklađenosti treba da naglase značaj ispravnog vođenja evidencija i da nastoje da zaposlene iznova upoznaju sa zahtevima, procesima i procedurama u vođenju evidencija u oblasti kontrole spoljne trgovine strateškom robom.
Zadatak 2: Definisati vrste i period čuvanja evidencija i zapisa
Zapisi koje treba čuvati zavise od prirode delatnosti vašeg preduzeća i zakona i propisa o kontroli spoljne trgovine strateškom robom vaše zemlje. Prvo, preporuka je da ispitate trenutne mere koje se odnose na vođenje evidencije u vašem preduzeću i utvrdite da li postojeće procedure u vođenju evidencije zadovoljavaju kriterijume navedene u zakonodavstvu o kontroli spoljne trgovine strateškom robom vaše zemlje.
Preporučeni period čuvanja evidencija koje se odnose na kontrolu spoljne trgovine strateškom robom jeste pet godina od datuma transakcije, međutim, vaše preduzeće bi trebalo da konsultuje nacionalno zakonodavstvo i odgovarajuće nadležne organe za izdavanje dozvola i utvrdi koji je traženi period za čuvanje date dokumentacije u vašoj zemlji.
Postoje dve vrste zapisa koje bi vaše preduzeće trebalo da čuva:
Administrativni zapisi koje vaše preduzeće treba da čuva mogu da obuhvate neke ili sve od niže navedenih:
Zapisi (evidencije) o transakcijama koje vaše preduzeće treba da čuva mogu obuhvatiti neke ili sve od niže navedenih:
* Za više informacija o vođenju evidencija o nevidljivim transferima tehnologija (ITT) i razmeni informacija sa stranim državljanima pogledati odeljak „Alati po privrednim sektorima“, pododeljak „Dobra praksa u transferu tehnologija i model Plana za kontrolu tehnologije (TCP)”.
Vaše preduzeće može da razmisli o razvoju i primeni sistema za dokumentovanje svih nezvaničnih komunikacija sa državnim organima . Čuvanje relevantnih pravnih tumačenja ili drugih smernica (na primer, pomoć pri klasifikaciji robe pre podnošenja zahteva za dobijanje dozvole) za pitanja koja se odnose na kontrolu spoljne trgovine strateškom robom mogu ponuditi jasan put i kontinuitet u radu budućih funkcija usklađenosti sa propisima (klasifikacija robe, provera transakcija, itd), iistovremeno da pruže pomoć vašem preduzeću u obrazlaganju prethodnih odluka i radnji , ukoliko je to, naravno, potrebno.
Kopije svih evidencija koje se odnose na kontrolu spoljne trgovine strateškom robom treba da budu dostavljene i da se čuvaju kod odgovarajućeg ovlašćenog službenika za usklađenost, dok bi slanje upita i komunikaciju sa državnim organima u ime vašeg preduzeća trebalo da vrši glavni službenik za usklađenost (CCO).
Zadatak br. 3: Uspostavljanje i održavanje sistema i formata za evidentiranje dokumentacije
Konačno, vaše preduzeće treba da uspostavi odgovarajući sistem efikasnog arhiviranja i čuvanja zapisa koji se odnose na kontrolu spoljne trgovine strateškom robom . Efikasan sistem za evidentiranje zapisa vašem preduzeću obezbeđuje pravilno arhiviranje, čuvanje, preuzimanje i stavljanje na raspolaganje, a samim tim, u slučaju revizije ili inspekcije, lakše dostavljanje evidencije o kontroli spoljne trgovine strateškom robom eksternim stranama. Iako priroda sistema za arhiviranje zavisi od veličine i poslovanja vašeg preduzeća, sva preduzeća nezavisno od tih faktora treba da obezbede realizaciju koraka opisanih u tekstu koji sledi.
Preduzeće može da ustanovi bezbedne fizičke i/ili elektronske lokacije za čuvanje evidencija koje se odnose na kontrolu spoljne trgovine strateškom robom.
Sistem za arhiviranje dokumentacije vašeg preduzeća, nezavisno od toga da li se zapisi koji se odnose na kontrolu spoljne trgovine strateškom robom čuvaju u elektronskom ili štampanom obliku, treba da bude indeksiran i omogući brzo pretraživanje. Sistem za arhiviranje treba da omogući lako međusobno uparivanje faktura, izvoznih deklaracija otpremnika, otpremnica, avionskih tovarnih listova, tovarnih listova, specifikacija pošiljaka i drugih zapisa u vezi sa transakcijama.
Radi efikasnog održavanja i upravljanja zapisima koji se odnose na kontrolu spoljne trgovine strateškom robom, vaše preduzeće bi trebalo da usvoji pristup koji na efikasan način integriše upravljanje dokumentacijom i procese u okviru informacionih tehnologija (IT) . Za većinu preduzeća, IT seže dalje od upravljanja podacima, i obuhvata upravljanje dokumentacijom i skladištenjem podataka. Informacioni sistem vašeg preduzeća treba da poseduje odgovarajuće kapacitete koji predstavljaju podršku u efikasnom upravljanju zapisima. Elektronski zapisi treba da budu lako dostupni i adekvatno obezbeđeni unutar sistema za upravljanje informacijama u preduzeću. Postojeće mogućnosti sistema za upravljanje informacijama vašeg preduzeća definišu se na sledeći način :
Vaše preduzeće bi trebalo da sprovodi periodične revizije sistema za vođenje evidencija kako bi osiguralo da se svi traženi zapisi čuvaju i snimaju u potpunosti u skladu sa važećim zakonodavstvom o kontroli spoljne trgovine strateškom robom, i da se pomenuti zapisi organizuju na logičan i sledljiv način koji omogućava efikasno pretraživanje i preuzimanje. Revizija, odnosno interne kontrole zapisa vašem preduzeću omogućavaju otkrivanje nenamernih povreda propisa o kontroli spoljne trgovine strateškom robom, i samim tim služe kao pomoć u prepoznavanju postojećih obrazaca kod klijenata, proizvoda, krajnjih namena, krajnjih korisnika i odredišta – što može dati bolji uvid u potencijalno sumnjive upite za narudžbine.
Vodite sistem rezervnih kopija za datoteke koje se čuvaju u elektronskom obliku i primenjujte mere koje će omogućiti pristup i vraćanje informacija i elektronskih komunikacija na računare i sisteme za upravljanje informacijama vašeg preduzeća u slučaju kvara u glavnom sistemu za skladištenje elektronskih zapisa.